Дієта як спосіб життя. Інтерв’ю з дієтологом Світланою Фус

Все буде добре

Експерт з правильного харчування Світлана Фус переконана: «Люди як тварини: діляться на м’ясоїдних і травоїдних»! А ще вона розповіла, як впливає цукор на організм людини і чи варто купувати Екопродукт в спеціалізованих магазинах!

Ви стверджуєте, що вже більше 20 років взагалі не вживаєте цукор! Невже він настільки шкідливий, що не можна хоча б іноді включати його до свого раціону?

Цукор – це джерело глюкози. А в нас і глюкози, і фруктози, сахарози вистачає у всіх продуктах харчування, які ми їмо. Якщо вони грамотно розподілені протягом дня, то тяга до солодкого не з’являється. А якщо ви відчуваєте дефіцит глюкози, то вам не вистачає вуглеводів! Тому їх можна і потрібно вводити в раціон у вигляді каш, овочів, фруктів, а також абсолютно нормально вживати солодкі продукти харчування – мед, сухофрукти, фрукти. Шкода ж цукру полягає в тому, що у нього є дуже багато побічних дій на організм. Я не їм у чистому вигляді цукор, але іноді можу поласувати пиріжком з маком, цукеркою або шматочком шоколаду. У такому вигляді я його вживаю, але в досить невеликих кількостях.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Головний дієтолог країни Світлана Фус мріяла стати кардіологом

света фус

Зараз дотримуватися дієт стало настільки популярним, що існує неймовірна кількість різних їх назв і інтерпретацій. Можливо, ви назвете кілька стандартних пунктів, які є загальними для всіх дієт.

Якщо взяти поняття «дієта» як спосіб життя, наприклад, вегетаріанська дієта або модна дієта Дюкана, то в них кількість всіх необхідних для організму продуктів збалансована. Що стосується вегетаріанців, необхідні організму білки вегетаріанці беруть з рослинних продуктів, оскільки організму не важливо, який білок він буде вживати. Для нього головним є амінокислотний склад. Якщо ви їсте квасолю, боби, горіхи, то це повністю заміщає тваринний білок. Якщо ви сідаєте на будь-яку дієту, важливо розуміти, що фізіологічні процеси в організмі не у всіх людей однакові. Існують люди, які краще засвоюють білок, а є такі, яким більше підходять вуглеводи. Загалом, ми як тварини – ділимося на м’ясоїдних і травоїдних. Так що кожна людина повинна знайти свою золоту середину.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як дієта Дюкана може позбавити вас материнства? Поради лікаря

Раз ви вже згадали про вегетаріанство, можливо, ви особисто пробували тривалий час не вживати м’яса?

Я добре ставлюся до вегетаріанства, але не до веганства! Адже навіть при відмові від м’яса в раціоні людини повинні бути присутніми кисло-молочні продукти, яйця, а й іноді риба і морепродукти. До речі, з певного віку м’ясо в принципі можна не вживати. Якщо їсте багато сирої зелені, то до організму надходить достатня кількість хлорофілу, який буде допомагати засвоювати залізо з усіх продуктів харчування. А це і є найбільша проблема в вегетаріанстві – дефіцит заліза в раціоні. Адже його дефіцит впливає на рівень гемоглобіну, доставку кисню до тканин і так далі. Я вважаю, що після 40 або після дітородного періоду можна в принципі виключити з раціону м’ясо і залишити тільки яйця, молочні продукти і рибу.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Правила розвантажувальних днів від Світлани Фус

диетолог света фус

Які продукти корисні для шкіри?

Як це не дивно, але для шкіри насамперед корисний жир! Ми часто обмежуємо жири в харчуванні, але насправді вітамін А, Е, бета-каротин і жир – це дуже важливі для шкіри елементи. Жир утримує вологу, надає шкірі шовковистість. По-друге, базовий будівельний матеріал шкіри будується з білкових продуктів. І останній елемент – аскорбінова кислота, яка бере участь в синтезі колагену. Також для шкіри важливий транспорт кисню, щоб доставка всього, що синтезується, проводиться і виводиться, здійснювалася досить ефективно. А всі перераховані елементи містяться практично у всіх продуктах харчування.

Скажіть, будь ласка, вживання води впливає якось на появу целюліту?

На появи целюліту впливає багато чого, але не вода. Вода – обов’язковий компонент харчування і водний баланс організму – принципово важлива річ і для шкіри, і для роботи серця, і для інших процесів в організмі. Однозначно вживати воду потрібно, і не турбуйтеся з приводу целюліту!

светлана фус

Зараз з’являється дуже багато екомагазінов! Як відрізнити корисний продукт від шкідливого, навіть якщо він продається в таких спеціалізованих магазинах?

Екопродукт – це ті продукти, які вирощені в натуральних умовах, без добрив, в яких можуть накопичуватися нітрати. Це екологічно чисті продукти. Але я не впевнена, що можна повністю довіряти так званим екомагазінам, оскільки ви не можете перевірити, чи дійсно продукти вирощувалися в ідеальних умовах. Моя вам порада: не довіряйте сліпо, а звертайте увагу на склад. Якщо там є консерванти, стабілізатори, то виробники зістрілися непорядні!

Катерина Москалець