PHNjcmlwdCBkYXRhLW91dHN0cmVhbS1pZD0iMTI0OSINCmRhdGEtb3V0c3RyZWFtLWZvcm1hdD0iZnVsbHNjcmVlbiIgZGF0YS1vdXRzdHJlYW0tc2l0ZV9pZD0iU1RCX0Z1bGxzY3JlZW4iIGRhdGEtb3V0c3RyZWFtLWNvbnRlbnRfaWQ9ImRvYnJlLnN0Yi51YSIgc3JjPSIvL3BsYXllci52ZXJ0YW1lZGlhLmNvbS9vdXRzdHJlYW0tdW5pdC8yLjAxL291dHN0cmVhbS11bml0Lm1pbi5qcyI+PC9zY3JpcHQ+DQo=

Стаж для пенсії 2019: відповіді експертів

23.11.2018

Вас хвилює страховий стаж для пенсії, і те як він буде впливати на майбутні виплати? У випуску «Все буде добре» ми відповіли на найважливіші питання глядачів. А розібратися в тому, який потрібен стаж для пенсії нам допомогли юрист Олександр Ліпчей та експерт з пенсійної реформи Григорій Овчаренко. Детальніше в нашому матеріалі.

Пенсионная реформа Украина 2019

Більше на тему: Топ-3 пенсійні афери: як захиститися

Телеглядачка Марія запитала в експертів, коли їй можна виходити на пенсію. Подивіться, можливо, вас теж хвилює це питання.  «Мені 44 роки, трудового стажу маю 15 років. Згідно з нововведеннями, я підлягаю новій пенсійній реформі. Але ось ніяк  не можу зрозуміти, коли я маю право вийти на пенсію? Наскільки я чула, пенсійний вік значно підвищили для чоловіків та жінок, але от наскільки не можу розібратися».

З 1 січня 2018 року в 60 років мають право  виходити на пенсію лише ті люди, які мають трудовий стаж  не менше 25 років. В 63 зі стажем 1525 років. В 65 1516 років стажу. Але, якщо стажу менше 15 років, тоді виплачується соціальна допомога. Чітко визначеної суми державної допомоги особам, які досягли пенсійного віку, але не мають права на пенсійні виплати, немає. Проте з 2028 року для виходу на пенсію громадянам України потрібно буде мати вже аж 35 років стажу для чоловіків і 30 для жінок, ці нововведення стартують через 10 років. Про свій  стаж можна безпосередньо дізнатися в пенсійному фонді або надіслати туди електронний запит через інтернет і вам все розкажуть в індивідуальному порядку і розрахують за спеціальною формулою, скільки вам залишилося до пенсії. Ця послуга безкоштовна.

Можна це зробити і у відділі кадрів за місцем роботи, але краще все ж звернутися до пенсійного фонду. Тож наша глядачка Марія, яка поставила нам питання, зможе вийти  на пенсію приблизно в 65 років, якщо матиме стажу ще плюс 15 років до своїх 15, тобто у підсумку в неї має бути 30 років стажу. Якщо вона не матиме 30 років стажу у такому випадку, їй призначать соціальну допомогу, яка призначається виключно в індивідуальному порядку залежно від стажу.  

Більше на тему: Поведінка в соціальних мережах: поради юриста Михайла Присяжнюка

Питання від телеглядачки Галини: «Моїй  кумі розрахували спочатку  одну пенсію, а отримувати вона стала іншу, бо, як виявилося, в неї не вистачало страхового стажу. Поясніть, скільки я буду отримувати грошей за новою пенсійною реформою? І чи впливатиме страховий стаж на виплати?».

Середня пенсія в Україні одна з найнижчих в Європі. Вважається, що достатній розмір пенсії – 60% відрахувань від зарплати. Зараз середня пенсія – 1800 гривень, а середня зарплата – 6752 гривні. Це велика розбіжність. Але, як не крути, розмір пенсії все ж залежить від середньої зарплати по країні, власної зарплати, стажу та визначається за такою формулою: П = ЗП * КС, де П – розмір пенсії; ЗП – заробітна плата (середня зарплата за три роки до виходу на пенсію, помножена на коефіцієнт зарплати і страхового стажу); КС – коефіцієнт страхового стажу (залежить від стажу). Наприклад:  ви маєте 40 років стажу, отримували 10 тисяч гривень заробітної плати (тут ми візьмемо для прикладу показник, де не змінювалася впродовж цих років середня заробітна плата). Аби розрахувати пенсію, 0,40 (роки стажу) помножте  на 10.000 (зп) і отримаєте 4000 тисячі гривень пенсії. Для людей, які отримують заробітну плату розміром в 34 тисячі гривень, варто розраховувати  на мінімальну пенсію, яка становить 1473 залежно від стажу.

Чи впливатиме страховий стаж на виплати?

Для того, щоб робочий місяць зарахували до страхового стажу, сума внеску до Пенсійного фонду має бути не меншою, ніж мінімальний страховий внесок (нині не менше 704 грн.). Якщо ж людина працювала на половину мінімальної зарплати, тоді страховий стаж, а це щомісячний страховий внесок, який відраховується з вашої заробітної плати, буде нараховуватися не за місяць, а тільки за ті дні, за які були сплачені страхові внески. До страхового стажу також входить відпустка з догляду за дитиною до трьох років, а ось служба в армії сюди не зараховується. Якщо ви навчалися у ВНЗ до 2004 року, цей період автоматично зараховується вам у трудовий стаж, тобто кількість років вашої роботи, а також і в страховий стаж – це кількість страхових внесків. А ось всі, хто навчався пізніше, таких привілеїв не отримають. Весь трудовий стаж, який був отриманий до 1 січня 2004 року, буде зараховуватись тільки як страховий. За фактом, страховий стаж залежить не від кількості відпрацьованих днів або місяців, а від того, чи була заплачена потрібна сума внесків до Пенсійного фонду. Це можна перевірити, звернувшись до Пенсійного фонду або зробити офіційний запит на сайті Пенсійного фонду. Тому страховий стаж впливатиме на вашу пенсію.

Що робити, якщо не вистачає страхового стажу? Його можливо якось придбати і чи легально це?

Так. Його можна купити. Зараз мінімальний страховий внесок становить 704 грн на місяць – 22% від мінімальної зарплати в 3200 грн, але для купівлі стажу ця сума множиться на 2, в підсумку місяць стажу обійдеться українцям у 1408 грн. А за рік стажу доведеться віддати майже  17 тис. грн (16 896 грн).

Більше на тему: Як отримати аліменти, якщо екс-чоловік покинув країну: поради Михайла Присяжнюка

Дивіться онлайн нові випуски Все буде добре 2018

Читайте більше цікавих новин у Viber Все буде добре